7 kunstnikku, kelle looming  teeb hingele pai

Kasulikku

Kommenteeri

Kunsti võimuses on väljendada sõnastamatut ja puudutada vaatajat sügavuti. Siin on subjektiivne valik kunstnikest, kelle looming turgutab hinge ja ehk isegi tervendab! Nimekirjast leiad nii maailma kunstiajaloo klassikat kui kaasaegseid loojaid Eestist ja mujalt.

Emily Jeffords

South Carolinas valgusküllases 1890ndate veskihoones töötava Emily Jeffordsi jaoks on maalimine meditatiivne protsess. See viib sisemise rahuni ja aitab kogeda ümbritseva maailma ilu ja harmooniat. Jeffordsi enamasti maastikumotiive kujutavad teosed annavad seda seisundit võrratult edasi! Abstraktsed ja impressionistlikud maalid mõjuvad hingekosutavalt oma lihtsuse ja erakordselt hõrkude värvikombinatsioonidega.

Oma südametee järgimise ja toimiva äri loomise osas on Jeffordsilt palju õppida ka neil, kes otseselt kunsti ei viljele. Ühe erakordselt väsitava hooaja järel jõudis kunstnik vaimse murranguni. Ta otsustas pöörata tähelepanu sissepoole ja nautida loomise protsessi selle asemel, et tegutseda vaid lõpptulemuse nimel. Sündis #doitfortheprocess ehk „tee seda protsessi pärast,“ mida on Instagramis tänaseks kasutatud üle miljoni korra! Lisaks jagab ta sotsiaalmeedias oma elu kunstniku ja emana.

Vaata tema visuaalselt kütkestavat Instagrami siit:

https://www.instagram.com/emily_jeffords/ 

Stina Murakas

Eesti kunstniku Stina Muraka maalid on kutse avarusele. Meile justkui jutustatakse lugu keeles, mille oleme unustanud, kuid mida ometi mõistame. Kunstnik oma loomevoos iseendal “eest ära astunud” ja lihtsalt lubanud teostel läbi enda sündida, usaldades sisetunnet. Vaatajatena võime sukelduda piltidele tekkinud imeilmadesse. Muraka maalid sobivad imeliselt mediteerimiseks: kui anname endale aega nende uurimiseks, võib juhtuda, et lukustame iseendaski lahti mõne hinge salalaeka.

Sarnaselt Jeffordsile on protsess on olnud oluline ka Muraka jaoks. „Hingele pai“ ajakirjas ütles kunstnik: “Ma uurin maalides kõike seda, mis tuleb minu seest või läbi minu. See on alati justkui minek teekonnale, mis on alguse saanud mingist tugevast impulsist kuhugi jõuda, midagi uurida, millestki paremini aru saada, mingit laadi ilu kujutada… põhjusi on ju palju. Ja kunagi ei tea täpselt, mis juhtuma hakkab ja kuhu see kõik välja viib. Tihtilugu ikka parema arusaamiseni iseendast.“ Muraka maalidest leiab abstraktsed värviilmu, Kassari vägevad puid, taimemotiive ja loomise lahendamata väge.

2021. aastal aastal taevastele loomeväljadele siirdunud kunstniku loomingust saab kõige paremini ülevaate tema Instagrami kaudu:

https://www.instagram.com/stinamurakasart/ 

Danielle Noelle

Kanada kunstniku Danielle Noelle’i loomingu märksõna on visuaalne alkeemia. Kunstniku intuitiivne töö sai alguse juba noorena, mil eriline tundlikkus äratas soovi uurida vaimseid filosoofiaid ja tervenduskunste. Tema teostel põimuvad püha naiselikkus, iidsed tarkused ja müstika. Näeme pastelsetes toonides maailmu, Egiptuse templeid, jumalannasid ja energeetilisi portaale… Noelle’i kunsti võib nautida ka tema loodud tarokaartidel.

https://daniellenoel.art/

ja

https://starseeddesigns.ca/

Hilma af Klint

Hilma af Klint (1962–1944) oli Rootsi kunstnik, kelle tõelist mõju ja erilisust on alles viimastel aastakümnetel tunnistama hakatud. Ta oli abstraktse kunsti pioneer, müstik ja meedium. Af Klinti loomingu muudab põnevaks tõsiasi, et oma eluajal ei näidanud ta oma maale peaaegu kellelegi – kaasaeg ei olnud nendeks valmis. Kas meie nüüd oleme? Hilma af Klint tajus oma loomeprotsessi kõrgemate energiate vahendamisena. Kui tema teoste ees seista, võib ka vaataja nautida erilist selgust. Kunstniku üks olulisemaid teoste seeriaid „Templimaalid“ oli muide kavandatud kogemiseks spiraalses galeriis, mille uurimist alustatakse väljast ja liigutakse järjest sissepoole. „Finaal“ saabub keskpunkti jõudes. Maalid olid seega loodud mediteerimiseks! Kõige lähimad af Klinti teosed asuvad Stockholmis Moderna Museeti püsiekspositsioonis.

Uuri lähemalt:

https://www.hilmaafklint.se/en/

Eleriin Ello

Kui juhtute seda artiklit lugema enne 28.11.2021, on siin ka üks näitusesoovitus. Noor Eesti kunstnik Eleriin Ello pakub vaatajatele sügavust ja visuaalset harmooniat. Oma väljapaneku saatetekstis kirjutab ta nii: „Minu näitus lähtub inimese sisemaailma avaruse ning olemasolemise mõõtmatuse tajust. Esitletakse abstraktseid maale, mis käsitlevad valguse ja pimeduse teemat, ning realistlikke maale kividest. …/ Liigun inimese sisemaailma ja olemise lõpmatuse mõõtkavas, kohta, kus minul puudub algus ja lõpp. Ma olen. …/ Pimedus on tihkelt kõike-kõike täis, sellesse on põimitud kõik olemise värvid. Tumedusse, musta auku vajudes võib tunduda, et kõik ongi läbi, et nüüd kaon. Ja kaongi, ent selleks, et pimeduse varjus uuesti vormuda, et end uueks luua. See on loomingu ja alguse koht. Pimedus on nii hele, et pimestab.“

„Eleriin Ello. Nii hele, et pimestab“ on Tallinna Kunstihoone galeriis avatud 08.10 – 28.11.2021.

Autumn Skye

Iga lõuend viib Autumn Skye teekonnale. Ta järgneb oma pintslile ja jõuab igal korral tagasi oma keskmesse. Skye leiab, et eriti praegusel väljakutseid täis, ometi elevust tekitaval ajal on kunstniku roll väga oluline. Tema maalide eesmärk on juhtida inimkonda edasi uute ja positiivsete nägemise ja olemise viiside juurde. Ta leiab, et loovus annab meile võimaluse muundada vari ja valu nägemusteks tervenemisest ja terviklikkusest. Skye kunstiteosed toimivad peeglitena, näidates nii intiimseid isiklikke peegeldusi kui suurejoonelisi arhetüüpseid kujutisi. Kunstniku taotlus on, et iga vaataja tunneks teostes ära oma „püha südame ja kosmilise jumalikkuse“.

Maalide seast võib leida näiteks „Valgustöö“, mis kannab üheskoos maailma muutmise metafoori. „Kesktee“ toob meieni jällegi kuldse tasakaalu leidmise energiat. Võib nautida juurteni puudutavat kujutist mehest, kel südames loodus, pühapaisteks puuring ja pildi pealkirjaks „Unustatud vanemad“… ja palju muud. Uuri lähemalt kunstniku kodulehelt:

https://autumnskyeart.com/

Sirje Runge

Vahel võib kunsti puudutus olla ka ilus-valus. Abstraktseid geomeetrilisi maale ja hõrke pliiatsijoonistusi loonud Sirje Runge loomingust väärib erilist tähelepanu tema maal „Suur Armastus,“ mille kunstnik 2021. aastal loodusele loovutas – teos on üles riputatud Vabaõhumuuseumisse, kus see nüüd vähehaaval… laguneb. Teose taga on ilus kavatsus: „kui loomine oleks isetu armastamise seisund, siis oleks see maal tema armastusavaldus maailmale,“ selgub kunstniku kodulehelt. Miks see teos Runge loomingus veel oluline oli ning mis on maali loodusjõudude kätte andmise sügavam tähendus, saab lugeda siit:

https://sirjerunge.eu/et/great-love

Pühendatud Stinale.

Autor: Minni Moyle

Lisa kommentaar

Email again: