Mis lugusid me endile räägime?

Kasulikku

Kommenteeri

Kas olete mõelnud, kuidas luua oma reaalsust läbi uskumise ja usu? Või olete juba teadlik sellisest reaalsusega mängimise võimalusest ja soovite uudishimu täiteks edasi lugeda?

Võtan aluseks mõnedes spirituaalsetes ja psühholoogilistes koolkondades kostunud väite, mille kohaselt on meil võimalik läbi mõttetöö, vaatenurkade ja uskumuste muutmise ise oma reaalsust täiesti ümber luua. Korraks tekib küsimus, et kas pole naiivne sellist asja uskuda? Kuid küsiksin, et äkki on naiivne vastupidine ehk mitteuskumine? Selgitan selle lahti järgnevates lõikudes.

Kas poleks huvitav vaadata elule peale nii, et mida iganes me oma reaalsuse loomise võimelisusest arvame, täpselt nii olema saabki. Kui uskuda, et me ei suuda, siis on meil õigus ning kui uskuda, et suudame, siis ka, on meil õigus. See mõttekäik sarnaneb Pygmalioni efekti kirjeldusele. Pygmalioni efekt on psühholoogiline fenomen, mis näitab, et kui seada kellegi suunas kõrged ootused (nt töö- või kooliülesannete täitmisel) ja uskuda nende võimekusse antud ootuste täitmisel, siis nende tulemuslikkus paraneb märkimisväärselt.

Selle kohta viisid psühholoog Robert Rosenthal ning koolidirektor Lenore Jacobson läbi uuringu. Nad võtsid aluseks koolikeskkonna ning leidsid huvitavaid, uskumustel põhinevaid seoseid õpetajate ja õpilaste vahel.

Kui õpetaja uskus, et õpilane on võimekas, siis ta tulemused paranesid, kuid kui õpetaja uskus, et õpilane ei ole võimekas, siis tema tulemused halvenesid. Ehk mõlemal juhul tekib nõiaring ning täitub iseendale määratud saatus.

Inimesed, kellesse usutakse ning keda julgustatakse, hakkavad tõenäoliselt ka iseendale sisendama seda, et nad on võimekad ning suudavad hakkama saada neile antud ülesannetega, kuna välismaailm peegeldab neile seda. Sama loogikaga, kuid vastupidise tulemusega nähtus tekib aga inimestes, kelle võimekusse ei usuta. Ka neil võib juhtuda, et nad võtavad kuulda end ümbritsevaid inimesi ning kannavad seeläbi oma sisemistesse uskumustesse kahtluse.

Soovitan sel teemal vaadata järgmist videot, mis selgitab nähtust laiemalt lahti ning millele on lisatud saateks ka illustratiivne kujundus: https://www.youtube.com/watch?v=4aN5TbGW5JA&ab_channel=Sprouts 

Kokkuvõtteks, väline usk teiste inimeste poolt suudab meid motiveerida ning endasse uskuma panna. Lihtne oleks öelda, et me võiksime end ümbritseda inimestega, kes usuvad meisse, toetavad meid ja jagavad meiega ühist visiooni. See oleks ju suurepärane, kuid alati me ei pruugi leida sellist kontakti väljastpoolt. Teades usu jõudu on meil võimalik märgata enesele vastutöötamise ehk sabotaaži kohti oma elus ja suunata tähelepanu sellele, et ise hakata selleks inimeseks, kes meid toetab ja tunnustab.

Lõpetuseks ütleksin, et igal juhul on kasulik endasse uskuda.

Autor: Elis Koppel

 

Lisa kommentaar

Email again: